لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت و درمان آن

همانطور که می دانید زیبایی دندان ها و سفیدی آن ها بر روی ظاهر افراد بسیار تأثیر گذار است؛ از این رو بسیاری از افراد ترجیح می دهند از روش های ترمیمی و یا زیبا سازی دندان همچون ایمپلنت استفاده کنند تا چهره زیباتر و لبخندی جذاب تر داشته باشند. لازم است بدانید اغلب روش های ترمیمی و زیبایی از عوارض خاصی برخوردارند. ایمپلنت نیز یکی از این روش ها است که می تواند در صورت عدم کاشت درست و یا عدم رعایت نکات لازم مشکلاتی برای فرد ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است دچار آبسه لثه بعد از ایمپلنت شوند و نشانه های آبسه را مشاهده کنند.  اغلب افراد هنگامی که درد ناخوشایندی را در قسمت لثه احساس می کنند متوجه آبسه می شوند.

آبسه-لثه-بعد-از-ایمپلنت-و-درمان-آن

می توان علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت را جمع شدن چرک در لثه و تورم در این قسمت دانست. لازم به ذکر است در صورتی که آبسه سریعاً درمان شود تاثیرات شدیدی بر روی بدن نخواهد داشت. در ادامه می خواهیم علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت، علائم، نحوه درمان و عوارض آن را بهتر بشناسیم.

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت را می توان عوامل متعددی دانست. اصلی ترین عاملی که می تواند احتمال آبسه را در افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند افزایش دهد به کارگیری متریال و لوازم بی کیفیت است. اگر ایمپلنت توسط پزشکی ماهر و با متریالی با کیفیت انجام شود اغلب افراد دچار آبسه نمی شوند.

برخی مواقع ممکن است اشخاصی که برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند دچار بیماری پری ایمپلنتایتیس شوند. این بیماری یکی از انواع بیماری های لثه است که می تواند موجب تحلیل رفتن استخوان های فک شده و از احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت را بکاهد.

همچنین عوامل دیگری نیز می توانند جزو علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت به شمار بیایند. همانطور که می دانید بعد از انجام ایمپلنت باید نکات خاصی را مورد توجه قرار داد؛ به عنوان مثال مراجعه کننده باید تا مدتی مصرف سیگار و دخانیات را ترک کند. استفاده از دخانیات یکی از عواملی است که می تواند موجب ایجاد آبسه شود.

علائم آبسه دندان بعد از ایمپلنت

همانطور که گفته شد علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت بسیار متنوع است و می تواند با علائم خاصی خود را نشان دهد. اصلی ترین علائم نشان دهنده آبسه لثه، تورم و درد در قسمت کاشت ایمپلنت است. اما علائم آبسه به این دو علامت خلاصه نمی شود و موارد زیر نیز می تواند جزء علائم آن باشد.

 • خونریزی در قسمت لثه و ایمپلنت کاشته شده
 • قرمزی لثه و التهاب لثه
 • بد بو شدن دهان بعد از ظاهر شدن نشانه های آبسه
 • سخت شدن جویدن
 • تب بالاتر از ۴۰ درجه
 • شل شدن ایمپلنت و حتی جدا شدن آن
علائم-آبسه-لثه-بعد-از-ایمپلنت

اگر پس از ایمپلنت، نکات ذکر شده به طور کامل رعایت شوند شدت بروز این علائم می تواند بسیار کم باشد؛ اما اگر به نکاتی که بهترین دندانپزشک زیبایی هنگام کاشت بیان می کند توجه نشود و علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت فراهم باشد، این علائم با شدت زیادی خود را نشان داده و درمان آبسه نیز کمی مشکل خواهد بود.

درمان آبسه دندان بعد از ایمپلنت

حال که علت آبسه لثه را دانستید می خواهیم به روش های درمان آن اشاره کنیم. از سوی صاحب نظران همواره توصیه شده پیشگیری بهتر از درمان است؛ از این رو پیشنهاد می شود قبل از آنکه به آبسه مبتلا شوید و به  ارزیابی علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت بپردازید، تلاش کنید قبل از مشاهده علائم آن، روش های پیشگیری را بکار بگیرید.

درمان-آبسه-لثه-بعد-از-ایمپلنت

اگر برای کاشت ایمپلنت به پزشکی ماهر و با سابقه مراجعه کنید و تمام مراقبت های بعد از ایمپلنت را بکار بگیرید احتمال مشاهده آبسه بسیار کاهش پیدا می کنند. اما اگر به هر دلیلی آبسه لثه بروز پیدا کرد و علائم آن را مشاهده کردید بهتر است سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

اغلب در این هنگام اگر عفونت لثه کم باشد جراح برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. در صورتی که عفونت شدید باشد پزشک از روش های دیگری برای درمان عفونت استفاده خواهد کرد. لازم به ذکر است اگر به موقع برای شناسایی آبسه لثه بعد از ایمپلنت و درمان آن مراجعه نکنید، درمان می تواند بسیار سخت شود.

عوارض آبسه لثه بعد از ایمپلنت

همانطور که گفته شد آبسه نوعی عفونت لثه است که می تواند علل و عوارض متعددی داشته باشد؛ از این رو پس از ایمپلنت دندان در صورت مشاهده آبسه و عفونت باید سریعاً به بهترین دکتر ایمپلنت مراجعه کرد. برای آنکه بتوانید به موقع به پزشک مراجعه کنید علاوه بر علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت باید عوارض آن را نیز بشناسید. لازم است بدانید پس از آنکه عوارض شدید آبسه خود را نشان دهند جبران آن ها کمی سخت خواهد بود. این عوارض به عبارت زیر هستند.

 • آبسه دندان می تواند موجب ضعف استخوان فک شود.
 • شل شدن و در نهایت افتادن ایمپلنت از عوارض آبسه است.
 • آبسه می تواند موجب عفونت سینوس ها و بافت های نرم لثه شود.
 • عفونت دندان های معمولی اطراف ایمپلنت را می توان از دیگر عوارض ایمپلنت دانست.
 • در مواقعی که بروز آبسه لثه بعد از ایمپلنت فراهم باشد و آبسه شدت پیدا کند ممکن است شما عوارضی چون عفونت خونی و یا سرایت عفونت به مغز را مشاهده نمایید.

اگر به موقع نشانه های عوارض و علت آبسه لثه را شناسایی کنید و برای درمان آن ها اقدام نمایید می توانید از عوارض شدید تر جلوگیری کنید. در این مواقع مراجعه به یک پزشک ماهر و با سابقه بسیار اهمیت دارد. شما می توانید در صورت مشاهده عوارض آبسه به دکتر حامد بصیرزاده که در این حوزه بسیار مهارت و سابقه دارند مراجعه نمایید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت آشنا کنیم. در مطالب مذکور به بیان علت آبسه بعد از ایمپلنت دندان، علائم آبسه، درمان آن و عوارض آبسه پرداختیم. همانطور که گفته شد اگر ایمپلنت توسط دندانپزشکی که مهارت کافی ندارد انجام شود و یا لوازم ایمپلنت کیفیت لازم را نداشته باشند ممکن است علائم آبسه لثه در فرد دیده شود.

لازم به ذکر است در صورتی که به موقع برای درمان آبسه اقدام شود می توان جلوی عوارض شدید آن را گرفت. امیدواریم مطالب ذکر شده در حوزه آبسه لثه بعد از ایمپلنت برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *