لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

در صورت افتادن یا شکستن لمینیت دندان چه کنیم؟ 

لمینیت دندان یکی از روش های رایج و نوین برای سفید کردن دندان ها، رفع عیوب ظاهری دندان ها، افزایش زیبایی دندان ها و همینطور طرح لبخند به شمار می رود. لمینیت ها به طور معمول از مقاومت و دوام بالایی برخوردار هستند، اما در صورت عدم رعایت دستورات مراقبتی پس از لمینیت و همینطور عدم رعایت بهداشت دهان و دندان احتمال شکستن یا افتادن آن ها وجود خواهد داشت. هرچه سال های بیشتری از عمر لمینیت دندان گذشته باشد، امکان افتادن و یا شکستن آن ها بیشتر خواهد بود. 

شکستن-لمینیت

در ادامه این مقاله به بررسی دلایل افتادن و یا شکستن لمینیت دندان پرداخته و همینطور اینکه بعد از افتادن و یا شکستن لمینیت چیکار باید کرد، را نیز بررسی خواهیم کرد. 

علت افتادن یا شکستن لمینیت دندان ها 

از علت های اصلی بروز این اتفاق می توان به فرسایش و کهنه شدن لمینیت ها، عدم نصب درست لمینیت بر روی دندان، پوسیدگی دندان، مراقبت ناصحیح از لمینیت ها اشاره کرد. که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. 

فرسایش و پایان عمر لمینیت دندان 

لمینیت ها به طور معمول حدود 10 سال عمر خواهد کرد، و یکی از مهم ترین علت های افتادن و شکستن لمینیت پابان عمر آن می باشد. به مرور زمان چسبی که برای نگه داشتن لمینیت ها بر روی دندان استفاده می شود، از بین رفته و همین امر موجب افتادن لمینیت ها خواهد شد. هم چنین در برخی از موارد نیز به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، لمینیت دندان فرسوده شده و این امر موجب لق شدن و شکستگی روکش لمینیت خواهد شد. 

عدم نصب درست لمینیت ها 

در صورتی که دندانپزشک دارای تبحر و تخصص کافی در زمینه نصب لمینیت دندان نباشد، و همینطور از مواد اولیه بی کیفیتی برای لمینیت دندان استفاده کند، احتمال افتادن لمینیت دندان بیشتر خواهد بود.  نصب نادرست لمینیت ها منجر به پیوند ضعیف میان روکش های سرامیکی با مینای دندان شده و همین امر موجب می شود تا با کوچک ترین ضربه ای لمینیت دندان ترک برداشته و شکسته شود. بنابراین برای انجام این کار باید بهترین دندانپزشک لمینیت را انتخاب کنید. 

پوسیدگی دندان 

در صورتی که دندان ها دچار پوسیدگی شوند، ممکن است که لمینیت ها بیافتند، چرا که در اثر بروز پوسیدگی قسمت سالم دندان کم تر شده و روکش های سرامیکی قادر نخواهند بود که به دندان ها متصل بمانند. بنابراین توصیه می شود، افراد تا جایی که می توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند. 

مراقبت نادرست از لمینیت ها 

با اینکه لمینیت ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند، ولی در صورتی که بهداشت دهان و دندان و همینطور مراقبت از لمینیت ها به درستی رعایت نشود، ممکن است لمینیت ها افتاده یا بشکنند. 

مصرف غذاهای سفت و همینطور گاز زدن و جویدن خوراکی های سفت، و وارد شدن ضربه به دندان، به لمینیت ها آسیب خواهد زد. بنابراین افراد باید دستورات تجویز شده توسط دندانپزشک برای مراقبت از لمینیت ها را برای ماندگاری آن ها رعایت کنند.

دلایل شکستن و افتادن لمینیت دندان 

 • کهنه و قدیمی شدن لمینیت ها 
 • پوسیدگی دندان زیر لمینیت 
 • وارد شدن آسیب های فیزیکی به دندان نظیر زمین خوردن و تصادف 
 • جویدن اشیا سخت مانند یخ، مداد و در بطری 
 • دندان قروچه های شدید و طولانی مدت 
 • صحیح نچسباندن لمینیت ها از ابتدا 
 • عفونت لثه بعد از لمینیت 
 • تراز نبودن دندان ها در زمان نصب 
دلایل-شکستن-یا-افتادن-لمینیت-دندان

بعد از شکستن یا افتادن لمینیت دندان چه باید کرد؟ 

هنگامی که لمینیت دندان شما شکسته یا افتاده است، به هیچ عنوان سرخود آن را در جای خود قرار ندهید، چرا که این کار به آن بیشتر آسیب وارد خواهد کرد. در صورت بروز این مشکل بهتر است که آن را از دندان خود جدا کرده و در داخل ظرفی کوچک یا میان دستمال تمیزی قرار دهید و در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.  

در صورتی که لمینیت سالم باشد، دندانپزشک مجدد آن را بر روی دندان شما نصب خواهد کرد، اما اگر شکسته و لب پر شده باشد، باید دوباره مراحل اجرا و نصب آن بر روی دندان شما انجام شود که در این حالت هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود. 

روش های جلوگیری از شکستن و افتادن لمینیت دندان 

 • درمان بیماری هایی از قبیل رفلاکس معده قبل از نصب لمینیت 
 • خودداری از مصرف داروهایی که منجر به پوسیدگی دندان می شوند. 
 • رعایت بهداشت دهان و دندان 
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب 
 • پرهیز از مصرف غذاهای سفت و سخت 
 • پرهیز از گاز زدن و جویدن اشیا سخت 
 • کنترل کردن دندان قروچه 
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان 

سخن پایانی 

در صورتی که برای لمینیت دندان به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مراجعه کنید، و همینطور مراقبت های بعد از لمینیت را به درستی رعایت کنید؛ احتمال افتادن یا شکستن آن ها به دلیل کیفیت بالای مواد و روکش ها بسیار کم خواهد بود، و لمینیت ها طول عمر بالایی خواهند داشت. 

سوالات متداول 

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *