لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

اوردنچر دندان و انواع آن

بیشتر افراد در طول زندگی خود دچار بی دندانی شده و دندان‌های خود را از دست داده اند. حال برخی از افراد تنها یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست دادند و برخی دیگر تمام دندان های خود را از دست داده‌اند. برای رها شدن از بی دندانی، درمان های مختلفی از جمله ایمپلنت، اوردنچر دندان، دندان های مصنوعی و… وجود دارد.

یکی از روش ‌هایی که به افرادی که تعداد زیاد یا همه ی دندان های خود را از دست داده اند، پیشنهاد می شود، استفاده از دندان مصنوعی می باشد، اما این موضوع برای بسیاری از افراد خوشایند نبوده و حاضر به استفاده از آن ها نمی باشند.

اوردنچر-دندان-و-انواع-آن

اما روش دیگری که این افراد می توانند استفاده کنند، اوردنچر دندان می باشد که در ادامه به طور کامل از همه لحاظ آن را بررسی خواهیم کرد. پس در صورتی که با این روش آشنایی ندارید، ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

اوردنچر دندان چیست؟

یکی از روش های جدید که برای رفع بی دندانی از آن استفاده می شود، اوردنچر دندان می باشد که در واقع دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت می باشد. و همین امر موجب می شود تا آن ها ثابت مانده و در هنگام حرف زدن، غذا خوردن و … تکان نخورده و فرد را اذیت نکند.

این روش دیگر مشکل لق بودن دندان های مصنوعی را نداشته و در واقع یک نوع پروتز کامل بوده که در استخوان فک و تعدادی پایه قرار خواهد گرفت. و هم می توان برای فک بالا و هم فک پایین استفاده کرد.

اوردنچرها انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع اوردنچر دندان

برای انجام این روش می توان از 5 نوع اوردنچر با توجه به صلاحدید بهترین دندانپزشک زیبایی استفاده کرد که در ادامه این انواع را بررسی خواهیم کرد.

انواع-اوردنچر-دندان

اوردنچر با پشتیبانی ایمپلنت

در این نوع از اوردنچر از دو الی شش ایمپلنت در استخوان فک استفاده می شود و به دو روش جراحی نیاز دارد که در روش اول ایمپلنت در استخوان فک قرار گرفته و در روش دوم یک پروتز سفارشی برای آن ساخته می شود. در این نوع از اوردنچر متحرک بوده و در زمان خواب و تمیز کردن می توان آن ها را برداشت.

اوردنچر ثابت با پشتیبانی ایمپلنت

این نوع از اوردنچر از پایدارترین آن ها بوده و قابل برداشتن نمی باشد و با تکیه بر ایمپلنت در جای خود به طور کامل قفل خواهد شدو تنها توسط دندانپزشک می توان پیچ آن را باز کرد. هم چنین باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه بالایی نسبت به بقیه انواع اوردنچر دندان داشته و نیاز به پشتیبانی چهار ایمپلنت و پیچ دندان خواهد داشت.

اوردنچر میله ای

برای اتصال دندان مصنوعی در این نوع از اوردنچر از پایه ایمپلنت نگهدارنده میله ای استفاده می شود. این نگهدارنده میله ای موجب خواهد شد که به راحتی اوردنچر را برداشته و همینطور در سر جای خود قرار دهید.

اوردنچر توپی

در این نوع برای اتصال ایمپلنت ها به پروتز از تکیه گاه های توپی استفاده می شود. و همین امر موجب ثبات و عملکرد بالاتر آن ها نسبت به پروتزهای سنتی خواهد شد. در این نوع از اوردنچر تمیز کردن و تعویض قطعات آسان تر می باشد.

اوردنچر پارسیل

به این نوع از اوردنچر، اوردتچر جزئی نیز گفته می شود و برای مواقعی که افراد تنها چند دندان خود را از دست داده باشند کاربرد دارد. در این نوع می توان یک یا چند ایمپلنت را با ریشه های دندان جایگزین کرد. هم چنین این نوع ظاهر طبیعی تری نسبت به پروتز پارسیل دارد.

کاندیدای مناسب برای اوردنچر دندان

• افراد دارای تحلیل رفتگی استخوان فک
• افرادی که در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن به دلیل بی دندانی مشکل دارند.
• افراد دارای دندان های لق
• افرادی که دارای آسیب در بافت لثه خود هستند.
• افرادی که قادر به پرداخت هزینه ایمپلنت نمی باشند.

کاندیدای-اوردنچر-دندان

نحوه نصب اوردنچر دندان

در این قسمت از مقاله تمام مراحل نصب اوردنچر را بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا قبل از انجام این روش باید دندان ها معاینه شده و همینطور سابقه پزشکی فرد نیز بررسی شود. تا دندان های فرد از لحاظ نیاز به درمان های اضافی و همینطور تعیین ارتفاع استخوان فک، عکس، قالب گیری و رادیوگرافی 3 بعدی بررسی شود.

در مرحله بعدی از نصب اوردنچر فرد تخت بی حسی موضعی قرار گرفته و سپس بهترین متخصص ایمپلنت از یک راهنمای جراحی برای تعیین محل قرارگیری ایمپلنت ها استفاده خواهد کرد.

که در این مرحله تعدادی ایمپلنت تیتانیوم با پیچ در استخوان فک شما قرار خواهد گرفت و پس از جای گذاری کامل، نواحی برش خورده بخیه زده خواهد شد.

مدت زمان سه الی شش ماه برای بهبود و یکپارچه شدن ایمپلنت ها با استخوان لازم می باشد، پس از اتمام این مدت زمانی، ایمپلنت ها توسط دندانپزشک در معرض دید قرار گرفته و از یک پوشش برای آسان تر شدن روند بهبود استفاده می شود.

در مرحله بعد از قرار دادن پوشش، دندانپزشک از ایمپلنت ها و دهان شما اسکنی تهیه کره و سپس برای تهیه قالب پروتز و اوردنچر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

در مرحله آخر نیز زمانی که اوردنچر ساخته شد، دندانپزشک آن را در دهان شما قرار داده و تغییرات لازم را اعمال خواهد کرد. و آن را در جای خود محکم خواهد کرد.

مزایای اوردنچر

• رفع مشکلات در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن
• نتیجه دهی بالا
• ماندگاری بالا
• از تحلیل استخوان فک جلوگیری خواهد کرد.
• افزایش احساس راحتی
• افزایش زیبایی دندان ها
• تقویت ساختار استخوان توسط ایمپلنت
• هزینه مناسب
• کاهش آسیب به لثه ها
• جلوگیری از عفونت و خونریزی در ایمپلنت ها
• تجمع کم تر غذا در زیر لثه و پروتز

معایب اوردنچر دندان

علاوه بر مزایایی که این روش دارد معایبی نیز دارد و ممکن است برای هر فردی که کل دندان های خود را از دست داد روش مناسبی نباشد. از معایب این روش می توان به نیاز به لثه و استخوان سالم برای نصب آن ها اشاره کرد چرا که در صورتی که لثه و استخوان فک سالم نباشند احتمال بروز عفونت و شکستن ایمپلنت وجود دارد و نمی توان از این روش استفاده کرد.

از معایب دیگر این روش، مدت زمان درمان آن می باشد، که در حدود 6 ماه طول کشیده و هم چنین برای انجام آن نیاز به دو عمل جراحی می باشد. هم چنین زمان بهبود استخوان و لثه نیز به مدت زمانی 8 الی 12 هفته نیاز دارد.

مراقبت های بعد از نصب اوردنچر دندان

• مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه تا یکسال به صورت دوره ای برای بررسی وضعیت اوردنچر
• خودداری از استفاده از دندان ها به عنوان ابزار مانند شکستن آجیل و باز کردن درب وسایل
• استفاده به صورت مرتب از مسواک و نخ دندان
• رعایت رژیم غذایی نظیر پرهیز از مصرف غذاهای سفت و چسبناک

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد اوردنچر دندان صحبت کردیم، و هم چنین همانطور که در بالا ذکر کردیم، این روش برای تمام افراد مناسب می باشد اما، حتما قبل از تصمیم برای انجام آن باید با یک دندانپزشک خوب مشورت کنید. این نکته را نیز از یاد نبرید که این روش برای افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده اند شامل هزینه بیشتری خواهد شد اما در کل نسبت به روش ایمپلنت هزینه مناسب تری دارد.

جهت مشاوره می توانید به دکتر حامد بصیرزاده دندانپزشک زیبایی و ترمیمی با بیش از 10 سال سابقه مراجعه کنید.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *