لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

ایمپلنت که یکی از بهترین روش های کاشت دندان به شمار می رود، یک عمل بسیار تخصصی بوده، و نیاز به دقت بسیار بالایی داشته و باید توسط دندانپزشکی با تجربه و با مهارت انجام شود، تا از عوارضی نظیر تحلیل لثه بعد از ایمپلنت و …. جلوگیری شود.

تحلیل-لثه-بعد-از-ایمپلنت-دندان-را-بشناسید

ایمپلنت دندان برای پر کردن جای خالی دندان ها که به دلایل مختلفی نظیر پوسیدگی، وارد شدن آسیب به دندان ها و … از بین رفته اند استفاده می شود. و مزیت های بسیار زیادی را در بر دارد اما علاوه بر مزایا مانند هر روش زیبایی دیگری عوارضی را نیز در بر خواهد داشت، برخی از این عوارض کوتاه مدت بوده و پس از مدتی از بین خواهند رفت و برخی دیگر بلند مدت و جبران ناپذیر می باشد و یکی از این عوارض تحلیل لثه بعد از ایمپلنت می باشد که در این مقاله به طور جامع راجب آن بحث خواهیم کرد.

تحلیل لثه چیست؟

در ابتدا تعریف مختصری از تحلیل لثه خواهیم کرد تا با این مبحث آشنایی داشته و سپس به بررسی تحلیل لثه بعد از ایمپلنت دندان خواهیم پرداخت.

در صورتی که بافت لثه که وظیفه ی آن حفاظت از دندان ها می باشد، به طور کامل از بین برود تحلیل لثه اتفاق خواهد افتاد. در هنگام بروز تحلیل لثه، بین دندان ها و خط لثه شکافی ایجاد شده و همین امر موجب جمع شدن باکتری ها با سرعت بیشتر خواهد شد. و اگر افراد برای درمان آن اقدام نکنند منجر به وارد شدن آسیب به بافت و ساختار استخوانی لثه خواهند شد که این امر منجر به وارد شدن آسیب به ریشه دندان و از بین رفتن دندان های بیمار خواهد شد.

تحلیل-لثه-چیست

عوامل موثر در تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

یکی از عوارضی که ممکن است پس از کاشت ایمپلنت برای افراد به وجود بیاید، تحلیل لثه می باشد که در صورت عدم درمان آن، سایر دندان ها نیز دچار آسیب خواهند شد. از دلایل بروز این عارضه می توان به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هم از جانب بیمار و هم از جانب دندانپزشک اشاره کرد. مهم ترین عوامل موثر در تحلیل لثه بعد از ایمپلنت عبارتند از:

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • استعمال دخانیات
 • محکم و سریع مسواک زدن
 • جرم گیری نکردن ایمپلنت و دندان ها
 • ابتلا به بیماری هایی مانند پریودنتال، ایدز و دیابت
 • داشتن دندان های نامنظم و کج
 • از بین رفتن دندان ها
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 • ساییده شدن دندان ها به دلیل دندان قروچه
 • بروز تغییرات هورمونی

علت تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

همانطور که در بالا ذکر کردیم تحلیل لثه بعد از ایمپلنت به عوامل مختلفی نظیر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم رعایت رژیم غذایی پس از ایمپلنت و … بستگی دارد. و در صورتی که علت این عارضه تشخیص داده نشود و هم چنین به موقع درمان نشود ممکن است منجر به درد ایمپلنت دندان و عفونت ایمپلنت شود. در این بخش از مقاله به بررسی علت تحلیل لثه پس از کاشت ایمپلنت خواهیم پرداخت.

علت-تحلیل-لثه-بعد-از-ایمپلنت

یکی از علت های تحلیل لثه بعد از ایمپلنت دندان، جای گذاری نادرست ایمپلنت ها در استخوان فک و یا قرار نگرفتن ایمپبنت در استخوان فک توسط دندانپزشکی بی تجربه می باشد.

کج بودن ایمپلنت ها و هم چنین نبودن استخوان کافی در فک نیز یکی دیگر از علت های تحلیل لثه بعد از ایمپلنت می باشند.

با بروز هر کدام از این علت هایی که مطرح شد، فرد ایمپلنت خود را از دست داده و یا با شکستن ایمپلنت خود رو به رو خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از بروز این عارضه پس از کاشت به طور مرتب با متخصص ایمپلنت خود در ارتباط بوده و معاینات لازم برای بررسی سالم بودن بافت لثه و ایمپلنت را انجام دهید. و هم چنین در صورت بروز این عارضه در اسرع وقت به دندانپزشک خود برای درمان آن مراجعه کنید.

نشانه های تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

 • نامنظم و کج شدن دندان ها
 • نمایان شدن ریشه دندان ها
 • احساس ناراحتی و درد در لثه
 • بوی بد دهان
 • احساس مزه ی بد در دهان
 • قرمز شدن لثه ها و دندان ها
 • حساس شدن لثه ها و دندان ها در اثر تحریک لثه
 • عفونت لثه
 • خونریزی لثه موقع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • لق شدن دندان ها
 • کاهش اندازه لثه

روش هایی برای جلوگیری از تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

یکی از سوالاتی که برای افراد پیش می آید این است که چطور می توان از بروز تحلیل لثه بعد از ایمپلنت جلوگیری کرد؟ در این بخش از مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

جلوگیری-از-تحلیل-لثه-بعد-از-ایمپلنت-دندان

روش های زیادی برای پیشگیری از تحلیل لثه بعد از ایمپلنت دندان وجود دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

عدم استعمال دخانیات

یکی از مواردی که منجر به آسیب ایمپلنت ها و همینطور تحلیل لثه می شود، استعمال دخانیات و سیگار می باشد، بنابراین باید برای حفظ سلامت دندان، لثه و ایمپلنت ها از استعمال سیگار و دخانیات خودداری کرد.

انجام معاینات به صورت روتین

عارضه تحلیل لثه به آرامی و در طول زمان رخ خواهد داد بنابراین باید برای جلوگیری از بروز آن و همینطور پیشروی آن به صورت منظم و دوره ای برای انجام معاینات لازم به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مراجعه کرد.

استفاده از مسواک و نخ دندان

یکی از مواردی که از تحلیل لثه بعد از ایمپلنت جلوگیری کرده و احتمال بروز آن را کاهش می دهد، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم در طول شبانه روز می باشد.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، رعایت بهداشت دندان ها و تمیز نگه داشتمن ایمپلنت ها می باشد. این مورد به جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت و هم چنین تحلیل لثه بعد از ایمپلنت کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

استفاده از نایت گارد

برای افرای که دچار دندان قروچه هستند توصیه می شود که در هنگام خواب از محافظ نایت گارد برای جلوگیری از ساییده شدن دندان ها استفاده کنند. این امر در کاهش تخلیل لثه بعد از ایمپلنت تاثیرگذار می باشد.

سخن پایانی

با ارئه این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا شما را با عوامل موثر در تحلیل لثه بعد از ایمپلنت، علائم آن و همینطور روش های پیشگیری از آن آشنا کنیم. و باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت عدم درمان تحلیل لثه، بافت استخوان فک و همینطور سایر دندان ها دچار آسیب خواهند شد. و برای جلوگیری از بروز این مشکلات برای انجام ایمپلنت به بهترین دندانپزشک مراجعه کرده و هم چنین مراقبت های قبل و بعد را به خوبی رعایت کنید.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *