لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

تفاوت لمینیت و کامپوزیت دندان 

از روش هایی که منجر به زیبایی بیشتر دندان ها و همینطور تغییر ظاهر دندان ها می شوند، می توان به لمینیت و کامپوزیت اشاره کرد. این دو روش هر دو جزو درمان های زیبایی دندانپزشکی محسوب شده و برای از بین بردن رنگ بد دندان ها و اصلاح طرح لبخند استفاده می شوند. همینطور که این دو روش شباهت هایی با هم دارند، تفاوت هایی نیز دارند که در ادامه مقاله به بررسی تفاوت لمینیت و کامپوزیت دندان خواهیم پرداخت.

لمینیت دندان 

روکش های نازکی که با توجه به رنگ دندان ها و رنگ مورد دلخواه متقاضیان در آزمایشگاه ها آماده می شوند لمینیت گفته می شود. لمینیت ها بر روی رویه دندان ها برای تغییر شکل، اندازه و رنگ آن ها توسط بهترین دکتر لمینیت متصل و چسبانده خواهد شد. 

لمینیت ها بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی نیز دارند. لمینیت ها برای موارد زیر کاربرد داشته و استفاده می شوند. 

  • برای اصلاح فاصله میان دندان ها 
  • اصلاح دندان های کوتاه در اثر ساییدگی 
  • برای از بین بردن لک ها بر روی دندان ها 
  • برای تغییر رنگ دندان های زرد و کدر 
  • برای اصلاح دندان های شکسته و ترک خورده 
  • برای اصلاح دندان های کج و بدشکل 
برای اصلاح فاصله میان دندان ها 
اصلاح دندان های کوتاه در اثر ساییدگی 
برای از بین بردن لک ها بر روی دندان ها 
برای تغییر رنگ دندان های زرد و کدر 

کامپوزیت دندان 

کامپوزیت که امروزه بسیار پرطرفدار بوده از موادی به نام رزین کامپوزیت ساخته شده و برای اصلاح طرح لبخند و همینطور برای پوشاندن دندان های شکسته و تغییر رنگ دندان ها استفاده می شود، که همین امر موجب زیباتر شدن دندان ها ولبخند خواهد شد. کامپوزیت ها در یک جلسه بر روی دندان ها نصب شده و فرایند نصب آن بسیار ساده و سریع می باشد. 

کامپوزیت که امروزه بسیار پرطرفدار بوده از موادی به نام رزین کامپوزیت ساخته شده و برای اصلاح طرح لبخند و همینطور برای پوشاندن دندان های شکسته و تغییر رنگ دندان ها استفاده می شود

کامپوزیت ها بیشتر در مواردی نظیر دندان های دارای لب پریدگی، دندان های دارای فاصله جزئی، روشن تر کردن رنگ دندان ها، دندان های خرگوشی و دندان های کج کاربرد دارند. 

مهم ترین تفاوت های لمینیت و کامپوزیت دندان 

لمینیت ها و کامپوزیت ها در بسیاری از موارد نظیر مدت زمان درمان، طول عمر، استحکام، فرایند کاشت و هزینه با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه به بررسی هر کدارم از این موارد خواهیم پرداخت. 

به غیر از این موارد کامپوزیت ها نسبت به لمینیت ها قابلیت بازگشت پذیری دارند، چرا که برای نصب کامپوزیت ها نیاز به تغییر شکل دندان ها نبوده و در صورت پشیمانی بعد از کامپوزیت می توانید به راحتی آن را بردارید. 

مدت زمان درمان 

از مهم ترین تفاوت های لمینیت و کامپوزیت می توان به مدت زمان درمان و نصب آن ها اشاره کرد. در کامپوزیت ها به دلیل ساخته نشدن آن در آزمایشگاه تنها به یک جلسه برای درمان نیاز بوده و نصب کامپوزیت ها حدود یک ساعت زمان خواهد برد؛ در صورتی که لمینیت ها نیاز به دو یا سه جلسه درمان داشته تا قالب های تهیه شده از دندان های افراد در آزمایشگاه آماده شود، پس از آماده شدن لمینیت ها و ارسال آن برای بهترین دندانپزشک لمینیت، در جلسه دوم نصب آن ها انجام خواهد شد. ب طور معمول مدت زمان درمان لمینیت حدود یک هفته به طول خواهد انجامید. 

طول عمر 

یکی دیگر از تفاوت های لمینیت و کامپوزیت، طول عمر و ماندگاری آن هاست. لمینیت ها طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند، و در صورت رعایت دستورالعمل های مراقبتی لمینیت طول عمر آن ها بیش از 15 سال خواهد بود، این در حالی است که طول عمر کامپوزیت ها حدود 5 الی 7 سال بوده  نیاز به تکرار دارند. 

استحکام 

لمینیت ها در برابر ضربه، تغییر رنگ، زرد شدن و همینطور شکستگی بسیار مقاوم تر نسبت به کامپوزیت ها خواهند بود. در حالی که کامپوزیت ها در صورت وارد شدن فشار شدید به آن ها آسیب خوهند دید. 

فرایند کاشت 

از دیگر تفاوت های کامپوزیت و لمینیت فرایند کاشت آن ها است. کامپوزیت ها بر روی لایه های دندان برای تغییر طول، شکل و رنگ قرار می گیرند، و همینطور نسبت به لمینیت ها کم خطرتر و کم تهاجمی تر بوده چرا که نیازی به تراش مینای دندان نداشته  و بنابراین به ساختار بافت دندان آسیبی نخواهند زد. این در حالی است که برای قرار دادن لمینیت ها بر روی دندان ها نیاز به تراشیدن مینای دندان به اندازه ضخامت ونیرها خواهد بود. 

هزینه 

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های کامپوزیت و لمینیت ها در هزینه آن ها می باشد. کامپوزیت ها به دلیل تولید شدن رزین ها با قیمت پایین تر و همینطور فرایند نصب آن ها که در یک جلسه انجام می شود، هزینه پایین تری نسبت به لمینیت ها دارند.  

تغییر رنگ 

کلمپوزیت ها نسبت به لیمنیت ها زودتر دچار تغییر رنگ شده و در صورت رعایت نکردن دستورات مراقبتی بسیار سریع تر رنگ آن ها کدر خواهد شد. اما لمینیت ها به دلیل جنس سرامیکی آن ها تغییر رنگ نداده و با رعایت دستورات مراقبتی رنگ و ظاهر آن همیشه به همان صورت رنگ و ظاهر اولیه باقی خواهد ماند. 

سخن پایانی 

هدف از ارائه این مقاله آشنایی بیشتر شما با تفاوت لمینیت و کامپوزیت دندان بود تا به راحتی بتوانید یکی از این روش ها را برای اصلاح طرح لبخند و زیباتر شدن دندان های خود استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که برای انتخاب یکی از این دو روش باید با بهترین دندانپزشک زیبایی مشورت کرده تا با توجه نوع دندان ها و همینطور مشکل دندان شما بهترین روش برای درمان و زیباسازی دندان ها انتخاب شود. 

سوالات متداول 

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *