لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

درد بعد از ایمپلنت دندان

درد بعد از ایمپلنت دندان یکی از نگرانی ها و دغدغه هایی است که بیماران با آن مواجه هستند، از طرفی میزان این درد و مدت زمانی که ممکن است طول بکشد نیز مورد سوال بسیاری از افراد است که می بایست تحت این درمان قرار گیرند، از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم و به سوالات احتمالی که در این زمینه وجود دارد نیز پاسخ خواهیم داد، تا از این طریق بتوانید با آگاهی بیشتری از این روش ترمیمی دندان استفاده نموده و از فواید آن بهره مند گردید.

درد-بعد-از-ایمپلنت

لازم به ذکر است در طی مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان به بیمار داروی بی حسی تزریق می شود و از این رو دردی را حس نخواهد کرد، البته باید در نظر داشته باشید ممکن است فشارهایی را در طی این روند حس کنید ولی نیازی به نگرانی نیست چرا که این موارد آزار دهنده نخواهد بود، در پایان کار و با از بین رفتن اثرات داورهای بی حسی که استفاده شده بود، معمولا درد و احساس ناراحتی وجود خواهد داشت، میزان و شدت این درد متفاوت است و متغیرهای بسیاری در آن دخیل هستند اما باید در نظر داشته باشید که قابل مدیریت است.

باید یادآور شویم میزان مهارت دندانپزشک در نتیجه نهایی و رضایت بیماران بسیار دخیل است، مهارت دندانپزشک در رابطه با درد بعد از ایمپلنت دندان نیز نقش مهمی دارد، در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتر در رابطه با درد بعد از ایمپلنت دندان خواهیم پرداختیم و به علت و عوامل دخیل در این مورد اشاره خواهیم کرد، علاوه بر آن در رابطه با مدت زمانی که ممکن است این درد طول بکشد نیز توضیحاتی را ارائه خواهیم داد، همچنین در ادامه برای مدیریت و کاهش درد بعد از ایمپلنت دندان نیز به نکاتی اشاره خواهیم کرد.

آیا درد بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است؟

در پاسخ به این سوال که آیا درد بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است یا خیر، باید در نظر داشته باشید که با توجه به این که طی این روش پایه ای درون استخوان فک قرار می گیرد به زمان نیاز دارد تا با ساختار فک سازگار گردد، طی این مدت که معمولا طولانی نیست، ممکن است کمی درد و ناراحتی حس شود، البته باید یادآور شویم این درد چندان جدی نیست و به طور معمول با استفاده از داروهایی که تجویز می گردد و با کمک رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت قابل کنترل می باشد، گفتنی است درد بعد از ایمپلنت دندان بعد از مدتی بهبود خواهد یافت ولی در صورت طول کشیدن آن و شدت گرفتن، می بایست حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درد-بعد-از-ایمپلنت-دندان-طبیعی-است

درد بعد از ایمپلنت دندان چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان درد بعد از ایمپلنت دندان طولانی نیست و در بیشتر افراد با گذشت 2 تا 3 روز علایم کمتر شده و بعد از 7 تا 10 روز بهبود خواهد یافت، اما در مواردی نیز به دلایل مختلف ممکن است درد بعد از ایمپلنت بیشتر طول بکشد، پس اگر بعد از دو هفته همچنان درد داشتید و علایم بهبودی را مشاهده نکردید می بایست به دندانپزشک خود اطلاع دهید، چرا که می تواند عواملی مانند عفونت دلیل آن باشد، در گروهی از افراد ممکن است بعد از گذشت چند ماه درد بعد از ایمپلنت دندان وجود داشته باشد، در این مورد نیز مراجعه به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران ضروری می باشد، چرا که می تواند عوامل مختلفی در آن دخیل باشد، مانند آسیب های عصبی، عفونت، رد شدن ایمپلنت و غیره که نیاز به بررسی دقیق دارد.

طبق موارد اشاره شده در بالا باید دقت داشته باشید که درد معمول این تکنیک معمولا باید در کوتاه مدت و تا 10 رو بر طرف  گردد و در صورت تجربه درد در بیشتر از این بازه زمانی نباید به آن بی توجه باشید و نیاز به پیگیری دارد.

علت درد بعد از ایمپلنت دندان

اما علت درد بعد از ایمپلنت دندان چیست؟ همان طور که قبلا نیز اشاره شد طی این جراحی پایه ای فلزی درون استخوان فک قرار می گیرد و به دلیل پاسخ بدن به این فرآیند سبب ایجاد التهاب و علایمی مانند درد در محل آن می گردد، این درد معمولا در کوتاه مدت بهبود می یابد اما در صورت طول کشیدن آن می تواند نشانه مشکلات دیگری باشد، در برخی موارد با شل شدن هیلینگ کپ که واقع نوعی پیچ کوچک است که تا بهبودی لثه قرار می گیرد، درد بعد از ایمپلنت دندان طولانی تر می شود، در مواردی نیز تراکم استخوان فک بیمار پایین است و سبب شل شدن ایمپلنت می گردد این مورد نیز از عوامل درد بعد از ایمپلنت در دراز مدت می باشند.

علت-درد-بعد-از-ایمپلنت-دندان

علاوه بر این درد بعد از ایمپلنت می تواند به دلیل عفونت باشد که باید سریع با تجویز آنتی بیوتیک کنترل گردد، از طرفی در برخی از افراد پایه ایمپلنت با استخوان فک ادغام نمی گردد و در اصطلاح بدن ایمپلنت را پس می زند، گفتنی است اگر دندانپزشک مهارت کافی نداشته باشد ممکن است گرمای مته ای که استفاده می کند به استخوان ها آسیب وارد کند.

تسکین درد بعد از ایمپلنت دندان

لازم به ذکر است برای تسکین درد بعد از ایمپلنت روش های مراقبتی وجود دارد که می تواند بسیار مفید باشد و به روند بهبودی کمک کند، تجویز داروهای مسکن توسط پزشک یکی از این موارد است، کمپرس یخ روی صورت و در قسمتی که التهاب دارد می تواند در تسکین آن اثر داشته باشد، علاوه بر آن برای تسکین درد بعد از ایمپلنت دندان می توانید از آب نمک استفاده کنید، باید یادآور شویم در طول مدت بهبودی بهتر است از غذاهای نرم استفاده گردد تا فشاری به لثه ها وارد نگردد.

همچنین پزشک توصیه خواهد کرد که در این مدت از فعالیت شدید خودداری کنید و با استراحت کافی به روند بهبودی خود کمک کنید، مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان از ضروریات مهم است که در بهبود درد بعد از ایمپلنت نیز موثر است، توصیه می شود با توجه به نوع جراحی خود و نظر پزشک اقدام به مسواک زدن نمایید تا از تجمع میکروب ها در دهان و ایجاد عفونت پیشگیری گردد، لازم به ذکر است انتخاب پزشک ماهر در این زمینه از نکات مهم می باشد تا شاهد عوارض بعد از آن نباشید.

سخن پایانی

بسیاری از افراد دغدغه ی درد بعد از ایمپلنت دندان را دارند و به همین دلیل از انجام آن خودداری می کنند، در صورتی که این روش به دلیل استفاده داروی بی حسی در هنگام انجام آن دردی نداشته و پس از آن نیز درد کمی را ممکن است در پی داشته باشد، که با مصرف داروهای تجویز شده می توان از درد آن کم کرد. در این مقاله درد بعد از ایمپلنت دندان را بررسی کردیم و تمام موارد برای کاهش آن را نیز معرفی کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *