لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

ایمپلنت دندان علاوه بر مزایای بی شماری که دارد، معایبی را نیز به همراه دارد که بیشتر این عوارض موقتی بوده و پس از مدتی با کمک دندانپزشک برطرف خواهند شد. یکی از این معایب و عوارض، سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می باشد. که این امر ممکن است عوارض بی شماری را دهان و دندان ها به وجود آورد.

مقدمه-سفید-شدن-لثه-بعد-از-ایمپلنت

ایمپلنت دندان به منظور پر کردن جای خالی دندان ها که در اثر تصادف، پوسیدگی و .. از دست رفته اند، مورد استفاده قرار می گیرند. و به دلیل سازگاری خوبی که با بدن انسان دارند، بهترین روش برای کاشت دندان به شمار می روند.

اما در برخی از مواقع موجب عوارضی می شوند که در ادامه یکی از این عوارض که سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می باشد، را بررسی خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

علت سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم ایمپلنت دارای عوارضی نیز می باشد که یکی از این عوارض سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می باشد. که حال می خواهیم به بررسی علت بروز آن بپردازیم.

– دربرخی از موارد این سفید شدن و تغییر رنگ به قدری جزئی می باشد که افراد متوجه آن نخواهند شد. اما در بیشتر موارد بسیار واضح و قابل مشاهده می باشد.

-یکی از علت های بروز این اتفاق، قرار گرفتن ایمپلنت به روش فلپ و کنار زدن لثه می باشد که بعد از آن لثه ها بخیه زده خواهند شد و ممکن است که نخ بخیه کششی را ایجاد کند که موجب سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می شود. و پس از گذشت یک روز لثه به رنگ طبیعی خود بر میگردد.

علت-سفید-شدن-لثه-بعد-از-ایمپلنت

-از علت های دیگر سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت، قرار دادن یک لایه ممبرین بر روی لثه پس از قرار دادن ایمپلنت درون لثه می باشد که این لایه سفید رنگ بوده و برای محکم نگه داشتن استخوان در سر جای خود مورد استفاده قرار می گیرد و پس از بخیه زده شدن لثه به دلیل کششی که ایجاد می شود، این ناحیه به صورت سفید رنگ دیده شده و پس از مدتی برطرف خواهد شد.

-در برخی از موارد که این سفیدی بیش از حد بوده و به راحتی قابل تشخیص است علت آن در جریان بودن خون در بافت لثه می باشد.

-و اما یکی دیگر از علت های سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت، کاهش خونرسانی در آن ناحیه می باشد که با فشار دادن انگشت آن ناحیه از رنگ صورتی به سفید تغغیر خواهد کرد.

-در برخی از موارد نیز علت سفید شدن لثه بعد از انجام ایمپلنت، ایجاد فشار بر روی استخوان و لثه اطراف در هنگام کاشت ایمپلنت درون لثه می باشد که خود این فشار موجب تغییر رنگ آن ناحیه می شود. و پس از مدتی با خونرسانی مجدد در بافت لثه، سفیدی لثه بهبود پیدا خواهد کرد.

– یکی دیگر از علت های سفید شدن لثه پس از ایمپلنت، به دلیل بروز عفونت های لثه ای می باشد که این عفونت ها یا به رنگ قرمز یا به رنگ سفید و با بوی بد خود را نشان خواهند داد.

– ایجاد و بروز حساسیت هایی در بدن نیز از دیگر علت های سفید شدن لثه می باشد. که در واقع بدن نسبت به ایمپلنت و یک جسم خارجی از خود حساسیت نشان داده و ممکن است در اثر این حساسیت لثه فرد سفید شود.

درمان سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم عوامل مختلفی بر سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت تاثیرگذار هستند، که برخی از این عوامل بسیار جدی بوده و باید برای رفع آن در اسرع وقت به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مراجعه کرد.

برخی از این عوامل و عوارض که جدی می باشند، ایجاد فشار بر روی لثه، بروز حساسیت های بدن و همینطور عفونت لثه می باشد که درمان هر کدام از این عارضه ها را بررسی خواهیم کرد.

درمان-سفید-شدن-لثه-بعد-از-ایمپلنت

ایجاد فشار بر روی لثه

عارضه سفید شدن لثه بعد از انجام ایمپلنت به دلیل ایجاد فشار بر روی لثه آن چنان خطرناک نبوده و پس از مدتی با بهبود یافته و لثه به رنگ طبیعی خود بازخواهد گشت.

حساسیت بدن

برخی از افراد نسبت به مواد و جنس ایمپلنت حساسیت داشته و ممکن است در اثر حساسیت آن ها، لثه ها سفید شوند که بدین منظور می توان از داروهای ضد حساسیت استفاده کرد .

عفونت لثه

اما اگر عارضه سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت به دلیل عفونت لثه باشد، به دلیل جدی بودن این مشکل باید در اسرع وقت افراد برای درمان به دندانپزشک متخصص ایمپلنت مراجعه کنند. که این عفونت در بیشتر موارد با تجویز آنتی بیوتیک ها درمان خواهد شد. اما در صورتی که این اتفاق چندسال بعد از کاشت ایمپلنت بروز پیدا کرده باشد . در واقع پس زدن ایمپلنت توسط لثه اتفاق افتاده است باید جراحی لثه انجام شود.

برای جراحی لثه در ابتدا باید لثه شست و شو داده شده و سپس در صورتی که استخوان فک نیز در اثر عفونت از بین رفته باشد با قرار دادن پودر استخوان در زیر لثه به فرایند استخوان سازی کمک خواهند کرد و در نهایت نیز لثه در جای خود بخیه زده می شود.

پیشگیری از سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

چه روش هایی را می توان برای جلوگیری از بروز این عارضه و همینطور درمان سریع آن ها به کار برد؟

در ادامه روش هایی را جهت پیشگیری از بروز سفید شدن لثه پس از ایمپلنت معرفی خواهیم کرد.

یکی از اصلی ترین راهکارها جهت جلوگیری از بروز این عارضه، رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان مانند استفاده مرتب از دهانشویه، پرهیز از مصرف غذاهای سفت و همینطور مسواک زدن به آرامی و به طورمنظم می باشد.

که در صورت رعایت این موارد، می توان به بهبود سریع لثه کمک فراوانی کردو هم چنین می توان برای جلوگیری از بروز این عارضه و همینطور عوارض ایمپلنت دندان به طور دوره ای برای چکاپ و معاینه دندان ها به  دندانپزشک مراجعه کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل تمام موارد مرتبط با عارضه سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت نظیر علت بروز آن، درمان و راهکارهایی برای پیشگیری از آن را بررسی کردیم. امیدواریم که این مقاله مفید واقع شده باشد.

جهت مشاوره با دکتر حامد بصیرزاده در خصوص ایمپلنت با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *