لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان

امروزه یکی از جایگزین های مناسب برای دندان های از دست رفته ایمپلنت ها می باشند، که ظاهری طبیعی را به صورت خواهند بخشید و هم چنین موجب افزایش اعتماد به نفس و ایجادی ظاهری زیبا در دندان ها و همینطور لبخند خواهد شد. اما مسئله ای که در آن بسیار بحث برانگیز است، طول عمر ایمپبنت دندان می باشد، که برخی بر این عقیده هستند که ایمپلنت ها از طول عمر و ماندگاری بالایی برخوردار هستند و در واقع این روش، روشی دائمی می باشد. 

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟ طول عمر مفید ایمپلنت دندان چقدر است؟ چه عواملی در کاهش و افزایش طول عمر آن ها تاثیرگذار هستند؟  

این سوالاتی هستند که برای بیشتر افراد متقاضی این روش پیش می آید، ما در این مقاله به تمام این سوال ها پاسح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید. 

آیا ایمپلنت ها دائمی هستند؟ 

ایمپلنت دندان به عنوان روشی دائمی شناخته می شوند که علت دائمی بودن آن ها ساخته شدن پایه و تاج ایمپلنت از مواد خوب و با کیفیت و همینطور پیوند پایه ایمپلنت با استخوان فک می باشد. به طور معمول پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم بوده که این فلز سازگاری بالایی با بدن داشته و تاج هم از جنس سرامیک که بسیار محکم و مقاوم می باشد، است. همینطور جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان منجر به محکم شدن ایمپلنت در جای خود بوده و به مانند ریشه دندان عمل خواهد کرد. 

طول عمر مفید ایمپلنت 

در صورتی که این روش توسط بهترین دکتر ایمپلنت دندان انجام شود، طول عمر  در حدود 10 الی 15 سال می باشد. که در واقع باید به این نکته اشاره کرد که پایه ایمپلنت به طور دائمی در جای خود باقی مانده و به دلیل پیوند خوردن با استخوان فک و قرار نگرفتن در معرض مواد مخرب در حدود 25 سال و یا بیشتر عمر خواهد کرد. ولی تاج ممکن است که بعد از گذشت مدت زمانی 10 الی 15 سال فرسوده شده و نیاز به تعویض داشته باشد. 

طول-عمر-مفید-ایمپلنت-ها

عوامل موثر در طول عمر ایمپلنت دندان 

موارد مختلفی از جمله مهارت دندانپزشک، استفاده از برند خوب، سلامت دهان و دندان، سلامت عمومی بیمار و مراقبت های بعد از ایمپلنت در طول عمر و ماندگاری این روش تاثیرگذار هستند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

مهارت دندانپزشک 

بهترین دندانپزشک زیبایی با بررسی دندان ها و انجام معاینات لازم و در صورت نیاز انجام عکس برداری ها و آزمایش های لازم می تواند به مناسب بودن یا نبودن این روش برای افراد را تشخیص دهد. و همینطور درست و اصولی انجام دادن این روش توسط دندانپزشکی با تجربه و با مهارت نیز در دوام و ماندگاری آن نقش خواهد داشت. 

استفاده از برند خوب 

برندهای مختلفی از ایمپلنت ها وجود داشته که در هر کدام از آن ها پوشش های متفاوتی برای پایه ها استفاده شده است که تاثیر به سزایی در جوش خوردن استخوان فک و استحکام آن دارد. بنابراین استفاده از برندهای خوب برای انجام این روش از اهمیت بالایی برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان برخوردار است. 

سلامت دهان و دندان 

یکی از مواردی که در ماندگاری و طول عمر ایمپلنت ها تاثیرگذار هستند، سلامت بافت لثه و همینطور تراکم استخوان کافی برای نگه داشتن پایه می باشد که در صورت نامطلوب بودن آن ها ایتدا باید این مشکلات را دندانپزشک برطرف کرده و سپس این روش بر روی دندان ها اجرا شود چرا که در غیر این صورت این روش منجر به شکست و پس زدن ایمپلنت شده و عوارضی را برای افراد در پی خواهد داشت. 

سلامت عمومی بیمار 

این روش یک روش تهاجمی بوده و باید افرادی که دارای بیماری های خطرناک مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت هستند، قبل از انجام این روش این موضوع را با دندانپزشک خود درمیان بگذارند تا درمان با توجه به شرایط آن ها انجام شود. در صورتی که افراد پس از انجام این روش دچار این بیماری ها شوند، طول عمر و ماندگاری ایمپلنت ها ممکن است کاهش پیدا کند. بنابراین سلامت عمومی بیمار در مانگاری و طول عمر ایمپلنت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. 

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت 

یکی از عوامل مهم در افزایش طول عمر و ماندگاری ایمپلنت ها، رعایت مراقبت های بعد از آن می باشد که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه و … می باشد. چرا که تجمع باکتری ها بر روی سطح دندان ها، به سلامت لثه آسیب وارد کرده و ممکن است منجر به تحلیل رفتن استخوان فک نیز شود که همین امر دوام و ماندگاری ایمپلنت را کم کرده و منجر به لق شدن و شکستن ایمپلنت خواهد شد. 

راهکارهای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان 

  • مراجعه مرتب به کلینیک دندانپزشکی برای بررسی سلامت لثه ها و دندان ها پس از کاشت و انجام چکاپ های منظم 6 ماهه دندانپزشکی 
  • رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها 
  • کنار گذاشتن عادات نامناسب مانند مصرف سیگار، دندان قروچه و جویدن یخ و سر مداد 
مراجعه مرتب به کلینیک دندانپزشکی برای بررسی سلامت لثه ها و دندان ها پس از کاشت و انجام چکاپ های منظم 6 ماهه دندانپزشکی 

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها 

کنار گذاشتن عادات نامناسب مانند مصرف سیگار، دندان قروچه و جویدن یخ و سر مداد

عوامل موثر در کاهش ماندگاری ایمپلنت دندان 

  • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان 
  • دندان قروچه 
  • عدم مراجعه به دندانپزشکی برای انجام چکاپ ها 
  • وارد کردن فشار زیاد به ایمپلنت ها 
  • انجام این روش توسط دندانپزشکی بی تجربه 
  • ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت 
  • مصرف سیگار و دخانیات 

آیا طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان برای همه افراد یکسان می باشد؟ 

به طور معمول این روش ماندگاری بالایی داشته و دائمی به شمار می رود اما طول عمر آن برای همه افراد یکسان نمی باشد و به موارد مختلفی از جمله دندانپزشکی که این روش را انجام داده، میزان رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت توسط افراد و سلامت عمومی افراد بستگی خواهد داشت و در هر فردی با فرد دیگر متفاوت می باشد. 

سخن پایانی 

ما در این مقاله به بررسی دائمی بودن این روش کاشت دندان و همینطور مقدار طول عمر آن ها  و عوامل موثر در طول عمر ایمپلنت دندان پرداختیم، در صورت رعایت تمام نکات و موارد گفته شده در این مقاله ایمپلنت ها می توانند حتی از دندان طبیعی فرد نیز طول عمر و ماندگاری بیشتری داشته باشند. امیدواریم که به پاسخ تمام سوالات خود در این مقاله رسیده باشید. 

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *