لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

طول عمر و ماندگاری لمینیت دندان

لمینت‌های دندان که به عنوان روکش‌های دندان چینی نیز شناخته می شوند یک انتخاب مناسب برای افرادی است که به زیبایی لبخند خود فکر می‌نمایند. لبخند زدن به همراه اعتماد به نفس یک احساس خوشایند است که همه‌ی افراد باید بتوانند آن را تجربه نمایند. بنابراین یکی از دغدغه های افراد برای انجام این روش طول عمر لمینیت دندان ها می باشد.  

با مراجعه‌ی منظم به دندانپزشکی و رعایت بهداشت دندان می‌توانید دندان‌هایی سالم داشته باشید اما زرد بودن رنگ دندان و یا کج بودن بعضی از دندان‌ها ممکن است به دلایل ژنتیکی و محیطی مختلف ایجاد شود، بنابراین حتی با رعایت تمام نکات بهداشت دندان ممکن است احتیاج به لمینت دندان برای زیبا شدن دندان‌های خود داشته باشید. 

اگر قصد لمینت دندان را دارید ممکن است سوال مهمی ذهن شما را درگیر نماید، عمر یک لیمنت دندان چقدر است؟ در ادامه به بررسی این نکته می‌پردازیم و راهکارهایی را جهت افزایش عمر لمینت دندان ارائه می‌نمائيم 

ماندگاری لمینت‌های دندان 

بر اساس تحقیقاتی که بر روی افرادی که لمینت دندان دارند انجام شده می‌توان گفت که متوسط عمر لمینت دندان حدود 15 سال می‌باشد و پس از این مدت مانند دندان‌های واقعی ممکن است مشکلاتی برای لیمنت ها ایجاد شود که نیاز به تعویض داشته باشند. 

روش هایی برای افزایش طول عمر لمینیت دندان

نصب لمینیت ها از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین باید برای انجام آن به بهترین دکتر و متخصص لمینیت مراجعه کرد تا طول عمر آن ها بیشتر شود اما به غیر از نصب آن ها مراقبت های بعد از آن هم بسیار حائز اهمیت است و هم چنین روش هایی برای افزایش طول عمر لمینیت ها وجود دارد که در ادامه این روش ها را معرفی خواهیم کرد.

نصب لمینیت ها از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین باید برای انجام آن به بهترین دکتر و متخصص لمینیت مراجعه کرد تا طول عمر آن ها بیشتر شود اما به غیر از نصب آن ها مراقبت های بعد از آن هم بسیار حائز اهمیت است و هم چنین روش هایی برای افزایش طول عمر لمینیت ها وجود دارد که در ادامه این روش ها را معرفی خواهیم کرد.

ترمیم دندان‌ها پیش از لمینت 

اگر دندانی دارید که دچار پوسیدگی خفیف یا زیاد است لازم است که پیش از لمینت کردن تمام دندان‌های خود را به طور کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید، در صورتی که مشکل در دندان‌‌ها وجود دارد باید ابتدا آن را مورد ترمیم قرار دهید، به عبارت دیگر لمینت باید روی دندان‌هایی سالم قرار داده شود تا از پوسیدگی‌های دندان احتمالی در آینده جلوگیری شود. 

مراجعه منظم به دندانپزشکی 

به طور کلی پیشنهاد می‌شود همه‌ی افراد هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه نمایند اما اگر تا پیش از لمینت کردن دندان‌هایتان زیاد به مطب دنداپزشک مراجعه نمی‌کردید لازم است پس از لمینت به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه نمائيد، در طی ویزیت‌های منظم اگر هرگونه مشکلی در دندان یا لمینت وجود داشته باشد، می‌توان پیش از آنکه تبدیل به یک مشکل واقعی شود آنها را تشخیص و درمان نمود. 

همچنین لازم است لمینت‌ها هر 6 ماه به صورت حرفه‌ای تمیز شوند تا سفیدی و ظاهر زیبای آنها حفظ شود. 

سلامت دهان و دندان 

دو بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در طی روز جهت افزایش طول عمر لمینت‌ها ضروری می‌باشد. از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده نمائید تا هم از لیمنت‌ها محافظت شود و هم به تمیزی آنها کمک نماید. 

درمان دندان قروچه 

اگر عادت به دندان قروچه دارید باید این عادت را ترک نمائید، اگر شب‌ها به صورت ناخودآگاه دچار دندان قروچه می‌شوید باید از محافظ‌های دندانی استفاده نمائید زیرا دندان قروچه موجب به فشار و آسیب به لمینت دندان‌ها می‌شود. 

عدم فشار به دندان 

از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید، حتی اگر لمینت‌ها بسیار مقاوم و محکم باشند هرگونه فشار بیش از حد ممکن است منجر به ترک خوردن، شکستن و سایر آسیب‌ها شود. برخی از مواردی که می‌تواند به لمینت‌ها آسیب وارد نماید عبارتند از: 

  • جویدن ناخن 
  • جویدن مداد 
  • خوردن یخ 
  • گاز گرفتن هویج و میوه‌های سفت 
  • انجام ورزش‌هایی که احتمال فشار و ضربه به دندان و صورت وجود دارد مانند بسکتبال 

عدم استفاده از سیگار و مشتقات آن 

همان طور که کشیدن سیگار، قلیان، پیپ و سایر محصولات حاوی تنباکو می‌تواند منجر به ایجاد لکه بر روی دندان‌های طبیعی شود، استفاده از این محصولات پس از لمینت می‌تواند منجر به زرد شدن لمینت‌ها شوند. بنابراین لازم است تا مصرف تمام محصولات حاوی تنباکو را کنار بگذارید. 

عدم مصرف غذا و نوشیدنی‌های تیره رنگ 

چای، قهوه، سس قرمز، شراب، نوشابه، و سایر مواد غذایی رنگی می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌هایی روی سطح لمینت‌ها شوند، در صورت مصرف این مواد بلافاصله دهان خود را با آب بشوئيد. 

انتخاب دندانپزشک با تجربه  

شاید مهمترین عامل در افزایش ماندگاری لمینت‌ها مراجعه به دندانپزشکی و بهترین دندانپزشک زیبایی است که هم از دانش و تجربه‌ی کافی برخوردار باشد و هم از مواد مناسب و درجه یک برای ساخت لمینت‌ها استفاده می‌نماید. 

لمینت‌های دندان یک نوع سرمایه گذاری روی زیبایی و اعتماد به نفس شما می‌باشد. برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی قیمت‌هایی بسیار پایین را جهت افزایش مراجعین به کار می‌برد و از مواد نامرغوب جهت تهیه لیمنت استفاده می‌نمایند که به سرعت و طی چند سال تغییر رنگ می‌دهد و یا اینکه دچار ترک و شکستگی شده و احتیاج به تعمیر و تعویض دارد بنابراین در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی را داشته باشید. 

سخن پایانی 

با توجه به نکاتی که گفته شد می‌توان عمر لمینت‌های دندان را تا 20 سال افزایش داد اما در صورت عدم رعایت نکات و دستورالعمل‌هایی که مربوط به لمینت‌های دندان هستند ممکن است عمر آنها تا 10 سال و یا کمتر کوتاه شود. بنابراین پس از لمینت دندان باید بهداشت دندان را بیشتر از گذشته رعایت نمائید و مراجعه منظم به دندانپزشک را در برنامه‌ی خود قرار دهید تا بتوانید حداکثر استفاده از لیمنت های دندانی را داشته باشید. با افزایش عمر لمینت‌ها هم در هزینه‌های خود صرفه جویی خواهید کرد و هم به دندان‌هایتان آسیب کمتری وارد می‌شود. 

سوالات متداول 

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *