لوگو دکتر حامد بصیرزاده
Rating is disabled

مراقبت های بعد از لمینت دندان

یکی از روش های درمانی و زیبایی دندانپزشکی که جهت اصلاح مشکلات دندان و زیبایی دندان ها و طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد، لمینت دندان می باشد که امروزه یکی از پرطرفدارترین روش ها در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در میان مردم می باشد. نکته ای که در افزایش طول عمر آن ها حائز اهمیت می باشد، رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان می باشد و از آنجایی که هزینه ی این روش از روش های دیگر کمی بالاتر می باشد بنابراین برای ماندگاری بیشتر آن ها باید دستورالعمل های بعد از لمینت به درستی رعایت شود.

نکات-مراقبتی-بعد-از-لمینت

 در این مقاله قصد داریم تا در مورد مراقبت های بعد از لمینت دندان به طور مفصل صحبت بکنیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نحوه مراقبت از لمینت دندان

به طور معمول مراقبت های بعد از لمینت دندان به افراد توسط دندانپزشک گوشزد خواهد شد، و همچنین افراد باید برای برای بررسی شرایط دندان ها و بافت لثه پس از انجام این روش در چند هفته اول به طور منظم به کلینیک مراجعه کنند. اما در این بخش از مقاله ما به بررسی نکاتی در خصوص مراقبت بعد از لمینت دندان خواهیم پرداخت.

بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از لمینت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد که جهت رعایت آن افراد باید به طور مرتب مسواک زده و همینطور از نخ دندان نیز استفاده کنند. بر خلاف باور برخی از افراد که گمان می کنند، لمینت ها هیچ موقع پوسیده نخواهند شد باید گفت که این تصور غلط بوده، و به دلیل اینکه لمینت ها بر روس دندان طبیعی نصب می شوند، امکان پوسیدگی  دندان زیر لمینت وجود دارد، بنابراین باید بهداشت دندان ها رعایت شود.

بهداشت-دهان-و-دندان

توصیه می شود که بعد از هر بار غذا خوردن دندان ها را مسواک زده و روزی یک الی دوبار از دهانشویه های آنتی سپتیک یا دهانشویه های بدون الکل نیز استفاده شود.


استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب

همانطور که عرض کردیم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام لمینت بسیار پر اهمیت می باشد، اما نباید از هر مسواک یا خمیر دندانی استفاده کرد، چرا که استفاده از مسواک هایی با پرزهای سخت منجر به ساییده شدن لمینت و وارد شدن آسیب به آن ها خواهد شد. بنابراین باید از مسواک های نرم و خمیر دندان مخصوص لمینت استفاده شود که به طور معمول بهترین دندانپزشک زیبایی خمیر دندان و مسواک مناسب را به شما معرفی خواهد کرد.


مراقبت از لثه ها

یکی از مواردی که به لمینت ها آسیب وارد خواهد کرد، عفونت لثه و یا بیماری های پریودنتال می باشد، بنابراین سلامتی لثه ها بر ماندگاری و طول عمر لمینت بسیار تاثیر گذار بوده و برای مراقبت از آن ها باید در صورت داشتن پوسیدگی آن ها را درمان کرده و از گسترش عفونت به لثه ها خودداری کنید.

مراقبت-از-لثه-ها-بعد-از-لمینت

مراجعه به دندانپزشک به طور منظم

به طور معمول توصیه می شود که پس از نصب لمینت افراد به طور منظم و هر 6 ماه یکبار برای معاینه و بررسی دندان ها به کلینیک و دندانپزشک خود مراجعه کرده و در صورت بروز عفونت با پوسیدگی در دندان ها در اسرع وقت آن ها درمان شده و از گسترش آن ها و وارد شدن آسیب به لمینت جلوگیری شود.


خودداری از جویدن مواد غذایی سفت

مصرف مواد غذایی سفت به مقدار زیاد با اینکه لمینت ها از مقاومت خوبی برخوردار هستند، منجر به وارد شدن آسیب به آن ها خواهد شد. بنابراین باید پس از لمینت ازجویدن ناخن، جویدن اشیا به خصوص ته مداد، باز کردن درب بطری با دندان و شکستن پسته و بادام دربسته خودداری کرد.

خودداری-از-جویدن-مواد-غذایی-سفت

جلوگیری از ساییده شدن لمینت به دندان مقابل

افرادی که دارای عادت دندان قروچه هستند، در صورت نصب لمینت قبل از برطرف کردن این عادت منجر به ساییده شدن لمینت و ایجاد فشار به دندان مقابل آن خواهد شد.

یکی از روش هایی که برای جلوگیری از این اتفاق توسط دندانپزشک پیشنهاد می شود، استفاده از محافظ دندان بوده و همچنین قبل از انجام این روش زیبایی دندان قروچه خود را برطرف کنید. چرا که دندان قروچه موجب افتادن یا شکستن لمینت دندان و همینطور ترک خوردن آن ها می شود.


خودداری از مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه

یکی از مراقبت های بعد از لمینت، پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی رنگدانه می باشد، چرا که این مواد غذایی منجر به تغییر رنگ دندان و زرد شدن آن ها خواهد شد، در صورت مصرف این مواد غذایی نیز باید بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید.

خودداری-از-مصرف-مواد-غذایی-حاوی-رنگدانه

خودداری از مصرف دخانیات

به افرادی که عادت استعمال سیگار و دخانیات دارند، بهترین دکتر لمینت دندان توصیه خواهد کرد که قبل از انجام لمینت مصرف آن ها ترک شود چرا که منجر به پوسیده شدن دندان ها و وارد شدن آسیب به لمینت ها خواهد شد.


خودداری از انجام فعالیت های سنگین

از انجام فعالیت های سنگین مانند کاراته، کشتی، تکواندو و دیگر ورزش هایی که احتمال وارد شدن ضربه به صورت را دارد باید پس از انجام لمینت یک مدتی خودداری شود و یا از محافظ دهان برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به دندان ها استفاده کرد.

خودداری-از-فعایت-های-ورزشی-بعد-از-لمینت

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان

همانطور که دندان های طبیعی برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به آن ها مانند پوسیدگی، شکستگی و … نیاز به مراقبت دارند، لمینت ها نیز به دلیل حساسیت بالایی که دارند و برای دریافت نتیجه دلخواه و به هدر نرفتن هزینه ای که پرداخت کرده اید، نیاز به مراقبت داشته و در صورت عدم رعایت مراقبت درست از آن ها، دندان ها و لمینت ها دچار پوسیدگی، عفونت و … شده و همین امر ممکن است موجب از بین رفتن دندان طبیعی نیز بشود.

و این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که لمینت ها مانند کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم نداشته و در صورت وارد شدن آسیب به آن ها باید تعویض شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل به بررسی مراقبت های بعد از لمینت دندان و مواردی که باید پس از انجام این روش رعایت شود، اشاره کردیم و هم چنین از اهمیت بالای رعایت مراقبت های بعد از لمینت نیز صحیت کردیم، بنابراین برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیبی به دندان ها این موارد را به درستی رعایت کنید تا مدت های طولانی بتوانید از زیبایی دندان های خود لذت ببرید.

عکس دکتر

دکتر حامد بصیرزاده

دکتر حامد بصیرزاده ( متخصص دندانپزشکی) هستم. حدود 10 سال مشغول به فعالیت در حوزه دندانپزشکی هستم، که از این 10 سال حدود 3 سال سابقه فعالیت در کشور روسیه سفید را دارم. از سال 1395 نیز مشغول به فعالیت در زمینه درمانی و زیبایی دندانپزشکی هستم. ما در کلینیک خود با تکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات مدرن و نوین آماده ی ارائه ی خدمات در همه زمینه ها اعم از زیبایی و درمانی می باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *